5. Sayı

şerhh’in bu sayısında Andreas Embirikos, Nikos Engonopoulos ile birlikte Yunan sürrealizminin kurucularından sayılan şair ve sanat eleştirmeni Nicolas Calas’ın şiiri ve sanatını ele alan bir dosya var. Dilek Özkan tarafından hazırlanan bu dosyada Nicolas Calas üzerine çalışmalarıyla tanınan Lena Hoff ile yapılan bir söyleşiye, Hoff’un Calas şiiri ve sanatı üzerine bir makalesinin çevirisine ve Nicolas Calas and the Challenge of Surrealism kitabını ele alan bir yazıya, Calas’ın Yunanca şiirlerinden seçmelere ve sanatın gücü ve işlevlerini irdeleyen iki denemesinin çevirisine yer veriliyor. Bu sayıda ayrıca Laurent Mignon ile Eren Barış’ın yaptığı, edebiyat tarihyazımından karşılaştırmalı edebiyata kadar geniş bir alanı yoklayan bir söyleşi yer alıyor.

Bu sayının yeni şairleri Tan Babür, İnanç Avadit, Sümeyye Karadağ, Davut Yücel ve Enis Akın. Yeni şiirleriyle Serhat Sarı, Monica Papi, Özgür İren Bayram, Komet, Ozan Çılgın, Ozan Can Türkmen, Uğur Eymirli, Mihrap Aydın, Mikâil Söylemez, Kadir Yanaç, Baran Çaçan, Usame Söylemez, Ece Eldek ve Celal Sairfert şerhh’te yer almaya devam ediyor. Şairin Seyir Defteri bölümünde Cihat Duman var. Duman’ın Ya da Pişman Değilim (2010), Kızkardeşleşmek (2012) ve Bir Fil Müddeti (2014) adlı yayımlanmış şiir kitaplarından seçilmiş üç şiiri ve Oto Mersiye adlı yeni bir şiiri ilk defa şerhh’te yayımlanıyor. Şerhhnüma bölümünde ise Türkçede henüz kitapları yayımlanmamış iki Afro-Amerikan şair, Amiri Baraka ve Raina León bulunuyor.

Kapak (ŞERHH DERGİ)

Emre Koyuncu tarafından hazırlanan Soruşturma bölümünde Handan İnci, Seval Şahin, Mehmet Fatih Uslu, Erol Köroğlu ve Savaş Kılıç  edebiyat eleştirisinin gücü, sorumlulukları ve edebiyat eleştirisinin üniversitelerde öğretilme biçimlerine odaklanıyor. Bağımsız yazılarda ise, şerhh’in kadrolu yazarlarından Cassis Cotton’un, Munch, Picasso ve Bacon’ı özel bir çığlığın, atılan değilen susulan bir çığlığın üç farklı momenti olarak, bir zencefil figüründe buluşan ressamlar olarak sunan denemesi yer alıyor. Nazan Maksudyan, Franz Werfel’in Musa Dağ’da Kırk Gün ve Türkçede yeni yayımlanan Mezunlar Günü romanlarını suçluluk ve hafıza kavramlarıyla tartışmaya açıyor. Zeynep Oktay Uslu, Westworld dizisini değerlendirdiği denemesinde dizinin temalarıyla mistik düşünceyi, bilhassa tasavvuftaki uyanış ve acı kavrayışları açısından kıyaslıyor. Cihangir Gündoğdu’nun Osmanlı’nın resmi akıl hastanesi olan Toptaşı Bimarhanesi’nde çekilmiş bir fotoğraftan yola çıkarak kaleme alınmış bir değerlendirmesi yer alıyor. Sanem Su Avcı, René Girard’ın Romantik Yalan ve Romansal Hakikat kitabına odaklanıyor. Hasan Turgut, şair İsmet Özel’i, şairin şiir üzerine yazdıklarını ve siyasi angajmanını da göz önünde bulundurarak ele alıyor. Erhan Altan, Almanca şiirde önemli bir yere sahip olan, Viyana Grubu şairlerinden H. C. Artmann’ın çevirdiği bir şiirini inceliyor. şerhhistan bölümünde gazeteci-yazar Ümit Bayazoğlu, Trakya bölgesinden Gelibolu ve Uzunköprü’nün tarihsel anlatı eşliğinde bir monografisini sunuyor. Külliyat bölümünde eleştirmen Hüseyin Cöntürk’ün kaleme aldığı bir mektubun yanı sıra, bu mektubun ekinde yer alan ve Cöntürk’ün Turgut Uyar’ın Dünyanın En Güzel Arabistanı (1959) adlı kitabındaki otuz şiirin ilk dizelerindeki sözcüklerden devşirdiği hiperteksti yayımlanıyor.